hosting ve domain hizmetleri

Genel Bakış

Domain Nedir?

İnternette görünür olmak için ihtiyaç duyduğunuz web sitesi kurulumu domain ve hosting hizmeti ile başlar. Her internet sitesinin bir domain’i ve içeriklerinin saklandığı bir hosting’i vardır. Domain hosting nedir diye merak edenler için kısaca; domain, Türkçedeki kullanımı ile “Alan Adı”, başka bir deyişle sitenizin dijital dünyadaki adresidir. Hosting ise sitenize ait tüm içeriklerinizin depolandığı yerdir. 

Hosting Nedir?

Web sitenizi internette yayınlamak için size gereken en önemli unsur hosting’dir. Web sitenizin ziyaretçiler tarafından ulaşılabilir olması ve içeriklerinizi görmeleri için gereken hosting, paketler şeklinde satışa sunulur. Sitenizde yer alacak içeriklerin büyüklüğüne göre hosting’inizin de o oranda büyük olması gerekir. Örneğin, 2 çanta evrak nasıl 1 çantaya sığdırılamazsa, hosting’inize de büyüklüğünden daha fazla içeriği yükleyemezsiniz.

E-Posta Hizmeti Nedir?

Sahip olduğunuz alan adı uzantısıyla profesyonel e-mail adresi edinebilirsiniz. Örneğin; adınız@alanadınız.com şeklinde bir elektronik posta ile iş yaptığınız müşterilerinize kurumsal bir imaj sergileyebilirsiniz. İşinizle ilgili tüm e-mailleriniz bu posta adresine ulaşır ve siz de bu posta aracılığıyla dilediğiniz kişi ya da kurum adresine e-mail gönderebilirsiniz. Böylelikle markanızı ya da duyurmak istediğiniz alan adınızı bu şekilde rahatlıkla yaygınlaştırabilirsiniz.

Arama Motorlarında Üst Sıralara Çıkmak İçin Ne Yapmalısınız?

  • Bir e-ticaret sitesi üzerinden hizmet sunacaksanız ya da bir kişisel fotoğrafçılık sitesi kuracaksanız domain’inizi yani alan adınızı ona göre belirlemeniz gerekir. Alan adınızın özgün ve kısa olması arama motorlarından üst sıralara çıkmanızı kolaylaştırır.
  • Öte yandan alan adınızı seçtikten sonra bilmeniz gereken bir diğer konu da alan adı uzantısıdır. Com, net, org ya da diğer alt alan adı uzantılarından birini seçmeniz gerektiğini bilmek bu konuda yeterli bilgiye sahip olduğunuz anlamına gelir. 
  • En çok kullanılan alan adı uzantılarından olan .com uzantısı için “.tr” uzantısına da sahip olmak istiyorsanız bu alt alan adı uzantısını tescil ettirmeniz gerekir. Böylelikle internetteki tüm kullanıcılara Türkiye’de iş yaptığınızı belirtebilirsiniz.
Hizmetlerimiz

Bu kapsamda sizlere sunacağımız hizmetler şu şekilde sıralanabilir;

yıllık domain takibi

alan adı işlemleri

Domain Controller

wordpress hosting

e-ticaret hosting

x-cloud sunucu

x server sunucu